1, Zichyek Pallaviciniek

2021.10.28
Elsőként górcsó alá vesszük az Algyő-Mindszenti uradalom a birtokviszonyainak változását, és ennek pozitív és negatív kihatásait a község életére.


Az Algyő-Mindszenti uradalom 1803-ban gazdát cserélt: az új tulajdonos a méltatlanul keveset emlegetett özvegy Pallavicini János Károlyné Zichy Borbála Leopoldina.

Ismerkedjünk meg Leopoldina családjával, hiszen az Zichyk kiterjedt rokonsági hálója fogja segíteni ő és fia életútját. A Zichyk házasság útján rokonságban állnak a Széchényiekkel, Károlyiakkal, Andrássyakkal, Pálffyakkal, a legtöbb főúri családdal.

Zicsi és vázsonykői Zichy Borbála Leopoldina (1759. október 14. Pozsony? - 1846.06.28. Bécs) a Zichy család grófi címet és vele a vázsonykői kastélyt megszerző Zichy István (1616-1693) koronaőr és tárnokmester főrendi ágáról származott.
Apja Zichy István, Komárom megye főispánja, anyja gróf Marie Cäcilie von Stubenberg.

Zichy Leopoldina testvérei

Zichy Ferenc (1749) Békés, majd, Zemplén, majd Veszprém vármegye főispánja, pohárnok. Korában az uralkodó iránti feltétlen feltétlen hűségéről, jótékonyságáról és a közjó iránti elkötelezettségéről volt ismert.








Zichy Károly (1753) Békés vármegye főispánja, majd országbíró és a Helytartótanács elnöke, 1802-től az udvari kamara, 1808-tól az államminisztérium első embere.









íZichy Julianna (1754), dénesfalvi és ciráki Cziráky László gróf hitvese

Zichy Jozefin (1752): adorjáni és körösszegi Csáky János gróf hitvese
Zichy Antónia: (1756) Johann Schilson hitvese
Zichy István (1757), Erdődi Pálffy Mária Terézia grófnő férje

Zichy Borbála Leopoldina: Testvérei között ő a legkisebb. Szüleit viszonylag korán elvesztette, anyját 5, apját 11 évesen. Fiatalkorát feltehetően idősebb testvérei gyámsága alatt töltötte, biztos, hogy a rangjának megfelelő nevelést kapott akár házitanítókat, akár leánynevelő intézetet választottak is számára.

1786. december 23-án, már majdnem 30 évesen megy nőül a nála húsz évvel idősebb, már tábornoki rangban szolgáló János Károly Pallavicinihez (1739.10.12 Genova - 1789.03.04. Temesvár) Házasságuk 1789-ben Pallavicini halálával ért véget, aki Karánsebesnél 1788 őszén megsebesült és 1789 márciusában Temesváron meghalt. Gyermekük Pallavicini Edvárd (1787-1839) 1787. március 9-én született Bécsben. (mindössze három hónapra a házasság időpontjától - mi történhetett? Nagy szerelem volt vagy kitörési kísérlet?)

(Azért nem találjátok Pallavicini Sándort, Sándorfalva megalapítóját a leszármazási táblán, mert Osvaldként kell keresni, ugyanis Osvald Sándorként lett anyakönyvezve 1853-ban Szegeden.)

Pallavicini János Károly részbetétese, befektetője - volt annak a társaságnak, akiket csak "genovai urak" vagy "genuai társaság" néven emlegetnek - manapság bankháznak vagy befektetői csoportnak mondanánk (eredeti megnevezésük: Domus mercantilis Genuae sub nomenclatura Cugini Brentani Cimaroli stabilimenta) - akiknél 1775-től volt zálogban az Algyő-Mindszenti uradalom.

A török kiűzése után Algyő és környéke kincstári tulajdon volt, majd 1733-ban kapta meg gróf Erdődy György, kinek halála után fia, Kristóf 1773-tól Dócot Bernyákovics alias Bernátffi Ferencnek, a birtok többi részét 1765-től hitel fejében gróf Batthyányi Strattman Lajosnak adta bérbe. 1775-ben az Erdődy család visszaváltotta a bérlőktől a birtokot, de csak azért, hogy kedvezőbb feltételekkel a "genuai uraknak" zálogosítsa el.

A zálogbirtokosok Kecskemét városával, az egyik korábbi bérlővel, báró Bernyákoviccsal, a szomszédos Hódmezővásárhely birtokosával, a gróf Károlyi családdal, a csanádi püspökséggel birtokhasználati perekbe bonyolódtak.

A napóleoni háborúk miatt pedig az egész uradalom állami zárlat alá került, mivel a genovaiak Napóleon itáliai hódításaival ellenséges állam alattvalói lettek. Így a zálogtulajdonosok az uradalmon szerettek volna túladni, hogy befektetéseiket megmentsék. És Zichy Borbála Leopoldina is kapott a lehetőségen, mivel a háborúk miatt a Pallavicini vagyon is veszni látszott.

Menteni a menthetőt! Zichy Leopoldina vételi szándékát jelenti be az Algyő-Mindszenti birtokra. Az eladósodott tulajdonos Erdődyekkel és a bankházzal is viszonylag hamar megegyeznek a 265 ezer forintod vételárban, így 1803. április 18-19-én megtörténik a birtokba vétel.

Ferenc császár 1804. január 28-án adta ki a szokásos adománylevelet Zichy Leopoldina és örökösei részére. A birtokátírásra a pecsét 18 ezer forintba került.

Leopoldina ekkor 45 éves. Hogy kiskorú fia örökösödését bebiztosítsa 1804-ben kéri a Pallavicini család ezen ágának honosítását, magyarán azt, hogy fia nemességét és birtokosságra jogosultságát Magyarországon is ismerjék el. A Pallaviciniek ezt a honosítást majd csak 1827-ben kapják meg.

Reizner Károly így jellemzi Leopoldina grófnőt: az uradalom pereit szívós kitartással és férfiúi eréllyel befejezte, a birtok és jogviszonyokat megnyugtatóan elrendezte.

© 2021 Dományházi Edit Minden jog fenntartva.
Az oldalt a Webnode működteti Sütik
Készítsd el weboldaladat ingyen! Ez a weboldal a Webnode segítségével készült. Készítsd el a sajátodat ingyenesen még ma! Kezdd el