Régi algyői családok 7. 21-27. ház
21. ház Csikós Tamás alias Pataki 1762-1809 - Algyői születés, apja, Mihály a 118. szám alatt lakik. Felesége Kis Ilona, 8 gyermekük született. Még két Csikós családfő van a környéken: egy ifj. Csikós Mihály Algyőn a 122-ben és egy Csikós Márton Serkéden. A rokoni kapcsolat közöttük nem ismert. Csikós Tamás neve eredetileg vagy Csikós vagy Koczkás. A Koczkás változat már a felmérés idejére eltűnt, helyette a Csikóst és a Patakit cserélgetik. 1850-re a Csikós változat is teljesen kikopik ebből a családból. Csikós Tamásnak, mindössze egy káposztás föld és egy szőlő.
Hogy lehetett ebből megélni? Csak úgy, ha más, módosabb gazdáknál vagy az uradalom birtokán napszámot vállalt. Az ilyen státuszú lakost zsellérnek nevezik. A jobbágyok és zsellérek az uraság földjének használatáért pénzzel, terménnyel, munkával fizettek az úrbéri szerződésben meghatározottak szerint. A jobbágytelkek kialakításakor figyelembe vették a helyi adottságokat: Algyőn például azt, hogy vízjárta terület vagy sem, valamint hogy az adók és egyéb, a földesúrnak járó szolgáltatások után a család megélhetését biztosítsa. A földek termőképessége mellett arra is figyelni kellett, hogy a család munkaereje, illetve igavonó állatainak és munkaeszközeinek száma elegendő legyen a földterület teljes megművelésére. Akinek nem volt elegendő igásállata, annak nem osztottak ki egy egész jobbágytelket, ami Algyőn 38 hold szántóból és 27 kaszáló rétből állt (ez utóbbi azt jelenti, hogy 27 ember tudná egy nap alatt lekaszálni).
Algyőn az 1772-ben létrejött úrbéri szerződés idején 55 szabad költözésű jobbágy, 25 földdel rendelkező házas zsellér, 8 földdel nem rendelkező házas zsellér, 10 házatlan zsellér volt. Az összes művelésbe kiadott terület 877 hold szántó és 553 kaszáló rét. Az uraságnak ezért ledolgoztak:
- 1153 nap két ökörrel végzett robotot, vagy 3021 napnyi gyalogrobotot, (a zsellérek csak gyalogrobotot tudtak adni, mivel nem volt igásállatuk)
- befizettek 88 forintot (1 forint = 1,025 dkg ezüstöt tartalmazó pénz kb. 6 tyúk ára, kivéve a házatlan zsellérek!)
- 22,5 icce vajat (egy icce 6-8 dl volt), 44,5 kappant, 44,5 csirkét, és 266 tojást (ezt csak a jobbágyok fizették, a zsellérek nem!).
22. ház Tari Jakab, tápéi születésű felesége Török Klára. Algyőn csak egy házi kertet és egy káposztáskertet művel. A család állandó mozgásban van, feltehetően mennek a munka után, gyermekeik Tápén, Algyőn, Sövényházán, majd ismét Tápén születnek. A Tariak - három Tari család különböztethetünk meg Algyőn, az egyik Tápéről származik át, ahol 1740-től Tari Pál volt a plébános és valószínűleg vitte a családját is, ahogy azt Algyőn is láttuk: Tápén 1726-tól van anyakönyvezés, de Tariak csak 1740 után jelennek meg benne. A másik két Tari család Tápiósülyről érkezik, az egyik család "valódi" Tari a másik a vele sógorságban lévő Szepesi család. Már ebben az 1786-os összeírásban is hol Szepesinek, hol Tarinak nevezik ezt a családot, a Szepesi név egy generáció múltán kikopik a használatból.
23. ház Tóth János 3 korban megfelelő is van. Egyszerűbb, ha megmutatom őket az algyői családok történetéhez készített adatbázisból.
24. ház Teodor (Tódor) Jánosné Bozóki alias Görbe Erzsébet. 1740 körül született a szegvári Bozóki alias Görbe család tagjaként, a Görbe megkülönböztető nevet valószínűleg apai nagyanyjától örökölte.1760-ban ment férjhez, 10 gyermeket szült 20 év alatt. Sikeres szülők voltak 5 vagy 6 gyermek is megérte a felnőttkort. 5 parcellán búzát, árpát, dohányt, káposztát termeltek.
25. ház Balog György 1723-1793. Felesége Lele Anna. 1753-ban esküdtek Algyőn. 4 telekrészen búzát, árpát, káposztát, szőlőt termel. Két házasságából 6 gyermek született, küzülük kettő házasságáról tudunk. Házzal, földdel rendelkező zsellér.
26. ház KIs Albert (1745 Makó) a Kis János és Tóth Judit fia. Szüleivel együtt költözik Makóról Algyőre. 1768-ben veszi feleségül Tari Erzsébetet. Kertjével együtt 10 földrészt művel, dohány, széna, szőlő, káposzta, búza, árpa - 4 gabonaföldje van, így valószínű, hogy volt elegendő igásállata: ugyanis az algyői vízállásos földek szántásához sokszor nem volt elég a 4 ökör. Módos jobbágy és sikeres szülő, nyolc gyerekéből 3 házasodott.