Régi algyői családok 31. 232-266. ház

2021.09.22

XII. szakasz Serkédi temető:
"Ezen szakasz magában foglal dohánytermesztő kertészeket és enyihány kaszálókat. Ezen szakasz napkeletrül a VIII. szakasszal, délrül a XI. Szaporhegy nevezetű szakasszal, napnyugotrul csongrádi úttal, éczakárul Serkédi Főső ág nevezetű posvánnyal ütközik meg."

Az egykori Irmamajortól ÉNy-ra 3 km-re a volt Sörkédi major környéke. 1553-54-ben itt még falu állt 15 házzal, 23 adófizetővel. A serkédi temető a majortól K-re eső terület neve volt. Ezen a területen a lakosság földmunka közben gyakran sírokra bukkan, és a lakosok is az egykori falu temetőjének tartják. A falu a török időkben pusztult el.

Kisebb önálló névvel rendelkező területek:

1, Bezurszék - Bezúr Ferenc gazdatiszt kapta járandóságul (valószínűleg a ki nem fizetett bére fejében)

2, Hatrongyos kertésztelep (Bezurszéktől keletre): A földadókönyv nem említi meg külön, de az anyakönyvekben gyakran előfordul a Hatrongyos, mint egy kisebb földterület neve.
Az 1950-es években az akkori öregek még úgy emlékeztek, hogy Bezurszék keleti részét, vagy az attól keletre eső kertészetet nevezték Hatrongyosnak. A Hatrongyos kedvelt elnevezés volt a környéken: Hódmezővásárhelyen, Makón, Ásotthalmon külterületek neveként volt ismeretes, Kisteleken meg egyenest a falu egyik részét nevezték így. (Vajon véletlen, hogy Móra Ferenc írja meg a Hatrongyosi kakasok c. mesét?)

3, Rákos - kertésztelep (Bezúrszéktől nyugatra)

Ezeket a kertészeteket az 1840-es években felszámolták.

dohánykertész ábrázolása a dohánycsomag burkolatán (rézmetszet, 18. század)
dohánykertész ábrázolása a dohánycsomag burkolatán (rézmetszet, 18. század)

Uraság dohánytermelő kertészei Serkéden:

232. ház Szemerédi Mihály - szegedi születésű. Két telket is művel. Felesége Király Teréz. Utolsó gyermekük Kisteleken lett anyakönyvezve.

233. ház. Kónya Mihály. Felesége Biczók Erzsébet, 10 gyermekük született itt kinn a tanyákon: Serkéden és Hatrongyoson.

234. ház Sziveri János és Hódi Anna. az anyakönyvi adatok szerint 3 évet töltenek itt.

235. ház Német János beazonosíthathatatlan.

236. ház Miklós István és felesége Hódi Erzsébet. Két gyermekük született, István a felmérés évében meghalt. Felesége bő ötven évvel később Homokon.

237. ház Miklós Mihály és Nagy alias Mácsi Ágnes. Sövényháza, Hatrongyos, Szaporhegy után kötnek ki Serkéden. 5 gyermekükről tudunk.

238. ház Dömösi vagy Tömösi György és feleségei: Hódi Rozál, Adornai Anna, Kazi Katalin. 3 feleségétől 13 gyermek született.

239-240 idősebb és fiatalabb Hódi István. Serkéden két Hódi Istvánunk van, az idősebb felesége Tatár Zsuzsanna, a fiatalabbé Kormányos Ágnes. Nagyon gyér anyakönyvi adataink vannak, ezért nem tudom megmondani, hogy vajon apa-fiú kapcsolat volt-e közöttük.

241. ház Tóth Pál 3 telket művel. Szegedi család, első gyermekük még ott született, Felesége Szentmiklósi alias Miklós (Doros) Ágnes. A környékbeli kertészetekben tűnnek fel: Serkéd, Sövényháza Hatrongyos. 10 gyermekük született

242. ház Barna Mihály. Öt telken gazdálkodik. Felesége Nagy Judit. 9 év alatt 6 gyermekük született Serkéden.

243. ház idősebb Kormányos György 3 telken gazdálkodik. Szegedi család, 6 gyermek születése után költöznek ki Serkédre. A feleség neve Szél alias Kajári Ágnes.

244. ház Hódi Mihály 3 telkes gazda. Mindszentről költöznek Serkédre. Felesége Nagy (Nagyjános) alias Almási Katalin. 13 gyermekük születik.

245. ház Szabó alias Tarka István 3 telkes gazda.Családneve Tarka Szabóra változik az évek során. Második felesége Bíró alias Csanádi Erzsébet. Öt gyermekük született, szép kor értek meg mindketten.

246. ház Simon Demeter 3 telkes gazda. felesége Czellák (Czedlák, Szedlák) Anna. 1775-ben jelennek meg Serkéden, és egy kis kitérőt leszámítva 1797-ben még mindig ott vanna, 11 gyermekük született.

247. ház Simon Imre 4 telkes gazda felesége Horvát Zsikó Anna. 1771-ben jelennek meg, és gyermekeik is itt, a Homokon kertészkednek.

248. ház László György és felesége, Kis Teréz. 1780-ban költöznek ki Serkédre, ahol öt gyermekük születik. 3 telkes gazda.

249. ház Kormányos György 2 telek. Ő lehet az ifjabb. Felesége Bokor Anna.

250. ház Mester Pál és Király Judit. Szegedi család.1782-ben jelennek meg Serkéden

251. ház Paragi Mihály és Virág Teréz. Szegedi család 1770-ben jönnek ki Serkédre. Második feleségével szintén átmentek Kistelekre. De a gyerekeik Serkéden alapítottak családot.

252. ház Tandari Demeter. Valószínűleg ők is szegediek. Felesége Virág Anna. Az egyik legkorábbi család: 1765-től élnek itt. 10 gyermekük született.

Rákosi kertészek:

253. ház Hódi Mihály nem tudom azonosítani

254. ház Tóth József és Bálint Erzsébet 1773-től vannak bejegyzések róluk az anyakönyvekben

255. ház Pataki Jakab nincs adatom róla.

256. ház Pataki József. 3 telket művel. Szegedi család, a feleség neve Zolnai Katalin. 1776-tól Serkéden, 1780-tól Rákoson dolgoznak.

257. ház Virág István és Bálint Katalin. Tápéról indultak, Rákoson haltak meg viszonylag fiatalon. Öt lányuk született.

258. ház Szőke József. Szőke alias Zsíros József és felesége Pataki Katalin. Szintén szegedi család, 1776 körül költöznek ki. 5 gyermekük születik.

259. ház Hűves György csak a 1797-ben bekövetkezett haláláról van információnk.

260. ház Zsikó Ferenc. aliasa Horvát. nincs adat.

261. ház Csonka Jakab nincs adat.

262. ház Pataki Pál, felesége Martonosi Rozál. Első gyermeküket Szegeden anyakönyvezték, a többi hetet már Rákoson.

263. ház Búza József: van egy korban ide illő szegedi család, de semmilyen utalást nem találok, hogy Rákoson gazdálkodtak volna.

264. ház Biczók János és felesége Vér Ilona. 1788-1798 között 6 gyermekük született Rákoson

265. ház Kónya János, nincs adat

266. ház Biczók József és felesége Kovács alias Puha Ágnes. Két gyermek születése van az anyakönyvben

szám nélkül Gubecz Mihály - felesége Czellák Anna -29 évesen, 1787-ben a lóról lefordulva vízbe fulladt.

© 2021 Dományházi Edit Minden jog fenntartva.
Az oldalt a Webnode működteti Sütik
Készítsd el weboldaladat ingyen! Ez a weboldal a Webnode segítségével készült. Készítsd el a sajátodat ingyenesen még ma! Kezdd el