Régi algyői családok 27. 190-203. ház
IX. szakasz Sövényházi és Eperjesháti földek "Ezen szakasz áll szántóföldekből, kaszálókból, dohánytermesztő kertészekből, posványos és székes földekből.
Ezen szakasz napkeletről és délről a VIII. szakaszban lévő posványos résszel, napnyugatrul Székhalomnál lévő csongrádi úttal éczakárúl a X. Akasztófa dűlő nevezetű szakasszal ütközik meg."
Nagyon fontos: az anyakönyvekben ezt a területet Sövényházaként emlegetik, de EZ a Sövényháza NEM az a Sövényháza, amit a térképen Dóc és Pusztaszer között találunk, és ma Ópusztaszer néven ismerünk.
A mi Sövényházánk a mai sándorfalvi halastó környékén keresendő, mai térképeinken az Eperjes dűlő ad némi támpontot, a régebbieken Székhalom és Förtő. A sövényházi kertészség 1786-ban már korrekt kis falu, jobbára dohánykertészek lakta 41 házzal. A terület kisebb egységei: Kintelen, Bánom, Förtő.
Kilenc Algyői családnak van itt földje, kettőnek szállásépülettel. Itt kapott földet szállásépülettel és akollal az algyői plébános is, valamint egy Nepodál vagy Nepodát Antal nevű uradalmi tiszt, akiről eddig csak annyit sikerült kiderítem, hogy a pesti jezsuitáknál tanult.
Dohánykertészetekről: Szeged mellett már az 1710-es évektől a Tisza jobb partján folyamatosan jöttek létre kertészségek, jórészt szegedi lakosok kezdeményezésére.
Ezek a telepek kezdetben nem voltak állandóak. A dohánytermesztésre a kedvező talajokat és az ármentes szinteket keresve viszonylag sűrűn váltogatta a helyet a lakosság. A dohánykertészek hosszú ideig megtartották városi illetőségüket, a kertészeteket ideiglenes szállásként használták. Itteni letelepedésükre és a dohánykertész községek megszilárdulására a 18. sz. második felében került sor. Települési, bíróválasztási jogot pedig 1845 körül kapnak. (Egy dohánykertészekkel 1845-ben kötött bérleti szerződésben már megemlítik, hogy választhatnak bírót maguk közül, de csakis a földesúr jóváhagyásával.)
190. ház A szegedi Kovács József és helybéli Bogdán Ilona lakja 9 gyermekével. Dohány, búza, széna.
191. ház Tóth István - beazonosíthatatlan
192. ház Csordás Péter felesége Baló Anna, 10 évet töltenek Sövényházán, 7 gyermekük születik. 71 ezer tő dohány
193. ház Kocsis alias Sára István és Berta Erzsébet. Jól példázzák a dohánykertészek életét: Próbálkoztak, Rákoson, Homokon, Serkéden 1777-1787 között, végül 1788-ban Sövényházán megtelepedtek. 20 év alatt 12 gyermekük született, 55 ezer tő dohánnyal dolgoztak.
194. ház Bús István - valószínűleg az algyői Bús András és Kónya Judit fia. 1771-ben nősült Algyőn. Felesége Nagy vagy Nagylábú (Sánta, Varga) Erzsébet. Első gyermekük még Algyőn születik, majd kiköltöznek Sövényházára, ahol 7 gyermekük születik még. 33 ezer tő dohányt művelnek.
195. ház Raj alias Belovai János és Felhő (Fölyhő) Rozál. 1767-ben házasodnak Farkon, ott is gazdálkodnak az 1780-as évek elejéig, majd 1785 körül átköltöznek Sövényházára. A családfő 1790-ben meghal. 6 gyermekükből 3 házasodik. 67 ezer tő dohányt művelnek.
196. ház Korom József és Makra Veronika 62 ezer tő dohányt művelnek. 4 gyermekük születik Sövényházán, de 1788 után már nem találkozunk velük az anyakönyvekben.
197. ház Idősebb Bogdán János és felesége Tamás Ágnes az 1760-as évek elején költöztek ki Szegedről Sövényházára. A felmérés idején még élnek, de már 70 felett járnak. 10 gyermekükből 8-at sikerül kiházasítaniuk. Fiai, János és József szintén itt telepedtek le a 216-os illetve 221-es házban laknak. Idősebb Bogdán János 67 ezer tő dohányt művel.
198. ház Liptai János: 75 ezer tő dohányt művel. Van egy Liptai János - Boros Ilona páros, akik életkorban megfelelnének, de semmilyen anyakönyvi adat nem köti őket Sövényházához.
199. ház Makra Mihály 79 ezer tő dohányt művel. Makra Mihály szegedi polgár, felesége Kónya Ilona, 10 gyermekéből csak egy született Sövényházán, a többiek Szegeden. Elképzelhető, hogy a család nem lakott kinn Sövényházán, hanem csak a férfiak laktak kinn és művelték a földet, mint ahogy a bevezetőben is említettük.
200. ház Vetró Ferenc 45 ezer tő dohányt művel. Két megfelelő korú Vetró Ferencünk van, de az anyakönyvek alapján egyik sem köthető Sövényházához. Az egyik szegedi polgár, a másik Szegedről Hódmezővásárhelyre költözött. Én a szegedi polgárra szavazok, valószínűleg ugyanaz a helyzet mint Makráéknál.
201. ház Makra István és felesége Czinkos Erzsébet. 9 gyermekükből 3 Szegeden lett anyakönyvezve. Sövényházán 4 gyermekük alapít családot. 50 ezer tő dohányt művel.
202. ház Kovács Péterné - nem szerepel az algyői anyakönyvekben. Lehet, hogy szegedi?
203. ház 58 ezer tő dohány, Makra József nem szerepel az anyakönyvekben. Lehet, hogy a Makrák testvérek, és ő is szegedi.