Régi algyői családok 16. 70-75. ház
67. ház uraság tökkocsmája - Mi lehet az a tökkocsma? Sokat keresgéltem, tudományos választ nem találtam. Viszont találtam egy irodalmi idézetet Dugonics András (Szeged 1740-1818) Etelka című művében, ami megállhatja a helyét. Dugonics András Szegeden megtelepedett dalmát család sarja, az első országos hírű szegedi, a nagyszombati egyetem matematika professzora. Matematikai nyelvújító, neki köszönhetjük derékszög, egyenlet, gömb, hasáb, köb, kör, szög, tétel szavunkat. Irodalmi és matematikai műveivel is a nemzeti szellem ébresztője.
Az "Etelka, egy igen ritka magyar kisasszony Világosvárott Árpád és Zoltán fejedelminek idejében" című műve az első magyar regény - a mai szemnek inkább történelem könyv - forrása Anonymus Gesta Hungaroruma (Magyarok cselekedetei). Maga az Etelka név is Dugonics alkotása, Algyőn az Etelka keresztnevet 1850-es évektől kezdték használni: 1912-ig 290 leányt kereszteltek Etelkának.
Dugonics András 1770-ben járt Algyőn esküvői tanúként.
És akkor az idézet: "A törököktől meszszebb-esett magyarjaink csárdáknak mondgyák azokat az ivóházakat, melyek a' Pusztán magánosan vannak, és épületjökre nézve alábbvalók. Nem is más-kép' különböznek a' Csárda és Csap-szék; hanem hogy a' Csárdába lopó-töközik a' bort; at Csap-székbe pedig csapot ütnek a' hordóra.
Ez volna tehát a megfejtés: a tökkortsma az az ivóhely, ahol lopótökkel húzzák a bort.
Ha emlékeztek még, volt már egy kocsma: a 17. számú házban a helység kocsmája, ami a település kasszájába hajtott hasznot, ám csak időszakosan üzemelhetett, ez az uradalom kocsmája erre nem vonatkozott semmiféle megkötés.
68. ház Adamovics György nemes, Csongrád vármegyében igazolja nemességét 1776-ban. https://www.arcanum.hu/hu/online-kiadvanyok/Kempelen-kempelen-bela-magyar-nemes-csaladok-1/1-kotet-2/adamovich-1A9/
Algyőn kertjén és káposztaföldjén kívül 4 szőlőrésze van. Felesége Hegedűs Teréz, egy gyermekük születik Algyőn 1788-ban. Vagy meghalnak, vagy tovább költöznek, mert több nyomuk nincs.
69. ház Bene Ferenc nemes, 1774-ben nősül Mindszenten, felesége Turi Anna. 1780-ban költöznek át Algyőre. Elképzelhető, hogy ő a Rév bérlője. Krisztina lányát nemes Nagy István szegedi professzor veszi nőül 1798-ban. Bene Ferencéknek 10 gyermekük született, 2 házasságáról tudunk. Kertje, káposzta és 2 szőlőtelek tulajdonosa.
Bene Ferencék olyan utódokkal dicsekedhetnek, mint az orvossá lett Bene Ferenc, a himlőoltás magyarországi meghonosítója (1775 Mindszent-1858 Buda), és a jogász Bene József, Csongrád vármegye főjegyzője és országgyűlési követe, és Algyő peres ügyeinek ügyvédje (1792 Algyő-1869 Szeged). Róluk bővebben itt olvashatunk:
70. ház Salamon Mihály (1753-1790) a 62-ban lakó Rozál testvére, Salamon András és Dugonics Borbála fia. Felesége a tápai Makai Rozál (1757-1805). Nyolc gyermekük születik, három éri meg a felnőttkort. Egy kert, egy káposzta és egy búza telekrészük van.
71. ház Bakos alias Kocsis János nem tudni, hogy rokonok-e az Algyő 6-ban lakó Bakos Mihályékkal. A megkülönböztető név miatt hajlanék arra, hogy nem rokonok. Felesége Tari Anna a tápiósülyi Tari György és Győri Ilona lánya, az ALgyő 27-ben lakó Tari Klára testvére. Bakos alias Kocsis János három házasságából 12 gyermeke születik, 4 éri meg a felnőttkort. 6 telekrészen gazdálkodik: 1 kert, 2 káposzta, 1 szőlő, 1 háromnyomásos és 1 kétnyomásos búzaföld.
72. ház Bús András (1731-1791) Bús Mihály és Torma Anna fia, az Algyő 52-ben lakó Bús Mihály testvére. Felesége Miklós Anna. Egy gyermekük született, Ferenc. Öt telekrészen gazdálkodik. Kert, káposzta szőlő, Farkon és Akasztófa dűlőben két- és háromnyomásos búza.
73. ház Süli Ferenc (1761-1812) - Süli Márton (lakik Algyő 100) és Gál alias Bányai alias Pálinkás Erzsébet fia, a szomszédban Algyő 74-ben lakó Tamás testvére. Süli Ferenc 1783-ban nősül Tápén, felesége Berényi Erzsébet, tehát a feleség odavaló. Az egyházi anyakönyvezés idején a házasság általában a menyasszony lakóhelyén történik.
74. ház Süli Tamás 1747. Az Algyő 100-ban lakó Süli Márton fia. 1772-ben nősül Mindszenten, felesége Szunyi Rozál. 8 telkes jobbágy. Kertje kaszáló, van káposztása és 2 szőlője, Szénaságon kaszálója, Farkon dohány, búza és széna Akasztófa dűlőben. 11 gyermekből 5 házasságáról tudunk.
75 ház Pálinkás György. 1770-ben nősül, felesége Ladányi alias Szabó Erzsébet. 7 gyermekükből egy nő fel. Kertje kaszáló, van káposztaföldje, 2 szőlője, Szénaságon kaszálója, Farkon szántója.Sok Pálinkás családfő van a környéken, de csak kettőnek van háza. Pálinkás Jánosnak Romafűn, és Györgynek Algyőn