Régi algyői családok 12. 43-48. ház
1785-ben II. József felmérette a lakosok számát. Ekkor Algyőn 443 házat, 470 családot, 2345 lakost találtak. Ezek a számok az egész algyői birtoktestre vonatkoznak. A birtoktest 19 főbb területet foglalt magában, ezen a térképen próbáltam ábrázolni:
Egy mai térképet vettem alapul, ami azért csalóka, mert a Tisza szabályozása előtt készült a felmérés, tehát Kovászd most a Tisza túlpartján látszik, de abban az időben még ott a Tisza egy nagy ívet vett, tehát a kovászdi rét egy oldalon volt Algyővel. Érdekesség, hogy volt egy Bodrog nevezetű fűzfás sziget a Tiszában Algyőnél, és hogy Lúdvár neve már 1786-ban is Lúdvár volt. :D A 19 főbb területen belül még megkülönböztetnek számtalan kisebb területi egységet: Bánom, Kínos, Kéntelen, Rákos, Szokonysziget, Romafű, Kovászd, Kenderes stb. Ezeket majd akkor részletezem, ha eljutunk az adott terület feldolgozásához. Jó tudni, hogy az algyői birtoktest anyakönyvezése Algyőn történt, így a lakosok adatai is többé-kevésbé megtalálhatók az algyői anyakönyvekben.
Algyő - 126 lakóépület
Berki föld - 9 ház és uradalmi telkek, a maradék földeken algyőiek gazdálkodnak
Kun földhát - algyőieknek kimérve, nagyon mocsaras
Szénaság - algyőiek gazdálkodnak rajta - 2-3 szállásépület
Farki föld - 3 lakóépület, a maradék földeken algyőiek gazdálkodnak
Farki szőlők - kovászdi és kenderesi kertészek 8 lakóépület, a szőlőket javarészt tápaiak művelik
Alsó posványok - 4 kovászdi kertészház
Fölső posványok - 11 szokonyi kertészház
Sövényházi és Eperjesháti földek - 41 lakóház, a maradék telkeken 8 algyői gazdálkodik
Akasztófa dűlő - algyőiek gazdálkodnak rajta 8 szállásépület
Szoporhegy - 16 lakóépület a romafűi és hottaföldi kertészeknek, 17 algyői gazdálkodik rajta 13 szállásépület
Serkédi temető 35 lakóház serkédi és rákosi kertészek
Svaiczer járás - 6 lakóépület
Csiba föld - 12 lakóépület
Serkédi járás - 3 lakóépület - igen mocsaras
Serkédi homok - 47 lakóépület
Külső Dóc - 26 lakóépület
Belső Dóc - 83 lakóépület
Dóci tó körbe veszi Belső Dócot
Az algyőiek Algyőn kívül tehát a Berki földön (itt vannak a szőlőik!), Kun földháton, Szénaságon, Farki földeken, Sövényházán, Akasztófa dűlőn és Szoporhegyen művelnek földeket. A messze eső földekre csak a módosabbak tudnak eljutni, és ott általában szállásépületeket építenek maguknak, istállóval az állatok számára.
43. ház Szüké (Szüki) Mátyás (1735-1797) Mindszentről költözött át feleségével Juhász Annával, 6 gyermekük született, kettő házasodott. Kertjén kívül csupán egy káposztaföldje volt.
44. ház Oláh István és Lakatos Rozál. Szegeden házasodtak 1779-ben. 6 gyermekük született Algyőn, 2 gyermek érte meg a felnőttkort. Kertjén kívül csak egy káposztaföldje volt.
45. ház Bozóki István és Bite Ilona. Talán mindketten szegediek. 1778-ban Csibaföldén majd Romafűn kezdenek gazdálkodni, majd 1785-ben Algyőre költöznek. 3 telekrészen dohányt, káposztát, szőlőt termelnek. 11 gyermekük született, egy gyermek házasodott.
46. ház Czukár János (1747 Mindszent - 1795 Algyő) Apja Czukár György Algyő 56-ban lakik. Felesége Nagy (Szabó, Juhász) Erzsébet. 12 gyerek születik, három házasodik. Kertjében dohányt termel, 2 szőlője, egy káposztaföldje van.
47. ház Urasági kanászház Nem tudom megmondani, ki volt ekkor a kanász. Egy méretes kert tartozott a házhoz, melyben 60 450 tő dohányt számoltak
48. ház Süli Istvánné - Olyan vízállásos a kertje, hogy fel sem mérték. Egyebe nincs. Két özvegy Süli Istvánnét találunk a faluban: Süli István (1701-1765) és fia, szintén Süli István (1732 Mindszent-1784 Algyő) özvegyeit: Magyar Annát illetve Kovács Klárát. Fia vagy sógora az Algyő 117-ben élő Süli Mihály.