Régi algyői családok 11. 37-42. ház

2021.10.12

18. századi költözködés, avagy mire volt szükség ahhoz, hogy egy család útra keljen? Ha jobbágy státuszú családról volt szó, és nem a földesúr egyik birtokáról a másikra mentek, akkor ki kellett fizetni a földesúrnak az éves adót. Ha ezt nem tette, akkor mint szökött jobbágyot körözhették és erővel visszavihették eredeti lakóhelyére. Ha nem a szomszéd faluba indult a család, hanem a vármegye határain túlra, akkor útlevelet, bizonyságlevelet kellett szerezniük (amit Jókai regényeiből passzusként ismerhetünk).

Erre azért volt szükség, mert a török kiverése után koldusok, tolvajok, elbocsátott katonák, szökött jobbágyok, elszegényedett, nincstelen emberek vonultak szerte az országban. A magányos utazó biztonsága miatt közlekedésük korlátozását, vagy legalábbis mozgásuk ellenőrzését volt hivatott szolgálni az útlevél, bizonyságlevél, mely az 1730-as évektől vált kötelezővé, és nem csak idegenek számára.

Békés Vármegye nemesi közgyűlése 1730-ban tartott ülésén pásztorok ügyeivel foglalkozott és megtiltotta nekik, hogy passzus nélkül átlépjék a vármegye határát, illetve előírta, hogy vásárra passzus nélkül nem mehetnek: "Azt is, hogy gazdájok passusa nélkül vásárokra járjanak, szorosan megtiltottuk, hogy hasonlóképpen, ha afféle pásztoroknak különb-különbféle szin és fogás alatt - mintha tévelgett marhájok keresésére indulván - gazdájok hire és passusa nélkül ide s tova való járások, lappangások fog tapasztaltatni, megfogattassanak".

Gyulán ez a végzés született 1746-ban: "A Passzus nélkül járókat, tudniillik sehonnaiakat, senki házába beengedni ne merészeljen /.../ Hogyha pedig harmadszor abban tapasztaltatik, mint afféle gonosz, szófogadatlan és rossznak takargatója, fel / fog/ akasztatni"

Helytartótanácsi rendelet 1794-ből: "A Kóborlókról és a Gyanúsakról. A helyes rend és a magános Személyek bátorsága (biztonsága) megkívánja, hogy a Kóborló és gyanús személyekre vigyázó szem fordíttasson, ahonnan mind azok akik bizonyság levelet mutatni nem tudnak, előbb a környülállásokhoz képest megfenyíttetvén eredeti helyükre utasíttassanak."

37. ház Majsai alias Nagy István. Nevük alapján valaha Majsáról származtak el. Apja valószínűleg az 1715-1775 között élt Nagy Pál, testvére az Algyő 62-ben lakó Majsai alias Nagy Gergely. 6 telekrészen gazdálkodik. Valószínűleg özvegyként érkezik, mert már benne jár a 30-ban, mikor Algyőn nősül, özvegy Varga Mártonné Böjti Katalint veszi el. Egy közös gyermekük születik.

38. ház Böjti János. A Böjti család eredetéről nem tudunk semmit, János 1769-ben Süli Erzsébetet veszi nőül. 11 gyermekéből 3 alapít családot. János 5 telekrészen gazdálkodik, 2 telekrészen kétnyomásos búzát termeszt. A Böjtiek fiúágon az 1830-as évekre kihaltak.

39. ház Kovács Pál (1763-1830). Fiatal ember, 1786-ben elveszi Süli Annát, 10 gyermekükből három nő fel. 6 telekrészt művel, ebből kettő kaszáló, a többin búzát, káposztát, szőlőt és dohányt termel.

40. ház Boros Márton (1758-1794). Apja, István Algyő 111-ben lakik, testvére János Algyő 35-ben lakik. Feleségét, Gonda Ilonát 1778-ban veszi el. 7 gyermekből 3 nő fel. Férje korai halála után Ilona még kétszer házasodik. Kertjükben dohányt, egy telkecskéjükön káposztát termelnek.

41. ház ifjabb Oláh János. Apja idősebb Oláh János Algyő 115-ben lakik. Olyan szétszórt adatok vannak az anyakönyvekben, hogy szégyenszemre csak annyit mondhatok, hogy 2 vagy 3 felesége volt, kb 13 gyermeke, de csak egy viszi tovább a nevét. Öt telekrészéből 3 kaszáló, kertjében és szaporhegyii földjén dohányt és búzát termel.

42. ház Bozóki Mihály (1763-1829). Bozóki Andrással (1735, Algyő 63-ban lakik) és Bozóki Gáborral (1765, ház nélkül). Az adóösszeírás szerint ők hárman atyafiak, együtt művelnek egy meglehetősen nagy földet az Akasztófa dűlőben, ahol 220 819 tő dohányt, mellette búzát és zabot termesztenek. Bozóki Mihály már Algyőn született, ahogy felesége Lele Rozál (1762-1813) is. Eddig ők a legsikeresebb szülők: 9-ből 6 gyermek felnőtt! Bozóki Mihály a közös föld mellett 5 telekrészt művel: Farkon, Szaporhegyen búzát, 2 szőlőt és egy káposztaföldet, továbbá kertjében dohányt termel.


© 2021 Dományházi Edit Minden jog fenntartva.
Az oldalt a Webnode működteti Sütik
Készítsd el weboldaladat ingyen! Ez a weboldal a Webnode segítségével készült. Készítsd el a sajátodat ingyenesen még ma! Kezdd el