Régi algyői családok 17. 76-81. ház
Már akkor feltűnt, mikor elkezdtem az algyői anyakönyvek feldolgozását, hogy évente legalább egy ikerszülés van feljegyezve. Kicsit utánajártam, hogy ez átlagos-e vagy sem.
1751-1800 között 63 ikerpár születik Algyőn és a környező kertészetekben. Azért az egész birtoktestet nézzük, mert házasság révén sokan kerültek rokonságba (Pl. a Sülik Algyőről és Belovaiak Kovászdról, vagy a Zomboriak benősültek Dócra stb.)
A Hellin-szabály a többszörös ikerszülések számára vonatkozó szabály. A szabályra Dionys Hellin (1867-1935) lengyel orvos figyelt fel. E szerint, ha minden n szülésre jut egy ikerterhesség, akkor minden n2 szülésre jut egy hármas, és minden n3 szülésre jut egy négyes szülés. Hellin szerint a korabeli Európában n=85 volt. Ennél korábbi adatot nem találtam: ezzel fogunk számolni
Nézzük meg Algyőn és környékén a a születési számokat: 1750-1775 között 1243 gyermek született, 1776-1800 között pedig 2954, ez 50 év alatt összesen 4197 gyermek. Az egy gyermekes szülések 4134, a ketteseké 61, a hármasikereké 2. A Hellin szabályt alkalmazva algyőiekre azt láthatjuk, hogy kb 25%-kal magasabb az ikerszülések száma. A hármasikreké pedig majdnem a négyszerese az átlagnak.
A gyakori neveknél nem állítható biztosan, hogy egy családból valók az ikerterhességek, de a ritka vagy Algyőre jellemző családnevek esetén igen: a Süli-családnál 8 ikerszülés történt, Tariaknál 6, Bozókiaknál, Zomboriaknál, Patakiaknál 3. Ráadásul a Süliknél és a Tariknál ugyanazon szülőpárnál kétszer is volt ikerszülés.
Az ikrek túlélési esélyei nem voltak biztatóak ebben az időben, legtöbbször már születés után meghaltak 128 ikergyermekből mindössze 6 érte meg a felnőttkort. Igazi ritkaság Győrfi János és Zombori Ilona ikrei: ugyanis mindketten megérték a felnőtt kort, sőt mindketten házasodtak is!
ikerszült családok Algyő 1751-1800 között
76. Baranyi alias Szabó Imréné Miklós Katalin tápéi kb 1747-1807. A Baranyi Imre halálról nincs pontos adatunk. Baranyi Imre szülei Szabó György és Baranyi alias Kile Apollónia: itt is az anyai név vezetéknévvé válását láthatjuk. Valószínűleg Baranyi Imre szülei laknak az Algyő 98-ban. Baranyi Imrééknek 5 gyerekükből 3 fiuk is házasodott. Kertjükben dohányt termelnek, egy káposzta és egy szőlő telket művelnek.
77. ház Horvát alias Pap János és felesége Herczeg Klára. A Horvátok is jól megkeveredtek, van sima Horvát, Horvát Pap és Horvát Zsikó, csak sajnos nem mindig jelzik az anyakönyvekben, hogy melyik-melyik. 12 gyermekükből 3 gyerek él tovább. 5 telkes gazda, kertjében dohány terem, gyümölcsös kertjében kaszáló van, ezen kívül káposztáskertje és Berki földön búzája és szőlője van.
78. ház Gál Bertalan vagy Albert, hol így, hol úgy nevezik, az anyakönyvező nem volt biztos a keresztnevekben a helyzetet bonyolítja, hogy a tőle származók, sőt ő maga is a Berta megkülönböztető nevet kapja Gál alias Berta Bertalan vagy Albert. A Berta név is változik menet közben lerövidül és Bera lesz belőle. Szerencsére a felesége nevét - Víg Erzsébet - nem variálták, így össze lehet vadászni a családot. De az utódokat már annál bajosabb. 3 telkes gazda: Kert, káposzta és szőlő birtokosa. 12 gyermek születik. talán egynek sikerült férjhez mennie.
79. ház Táborosi Ferencné Lakatos Törköly Katalin. A Táborosiak egy családként érkezhettek - Ferenc, János, József, Borbála - Algyőre az 50-es években. Szüleikről olvashattok a Algyő 51 alatt. Katalin Lakatos Jakab és Törköly (Törkő) Katalin lánya = innen jön az alias Törköly, az Algyő 33-ban lakó Lakatos Pál testvére. Mindszenti születésű, onnan jön férjhez Algyőre. 9 gyermeket szül, hármat házasít ki. 8 telkes nagygazda, egyike azoknak, akik több telken gabonát termelnek, mintsem dohányt: kertje és szénasági telke kaszáló, káposztaföld alap, 1 szőlő, 4 szántó Berki földön, Kunföldháton, Szénaságon és a Farki szőlőkben.
80. ház Szabó alias Ladányi vagy Ludányi? András. Ladányiak laktak Szegeden, Ludányiak meg Mindszenten, a macskakaparást néha nehéz olvasni. Felesége Kopasz Katalin. 4 gyermekük születik, három lett felnevelve, kiházasítva. 7 telkes nagygazda, kertjében dohányt termel, van káposzta és szőlőtelke, 1 szántó Farkon és 1 kaszáló Szénaságon, Akasztófa dűlőben 2 szántó búza és zab szállásépülettel.
81. ház Györfi János - a Győrfi család Győrfi Ferenc plébánossal érkezett 1771-ben Algyőre. Győrfi Ferenc a Sopron vármegyei Pályiban született, pappá szentelése után 1765-ben Csépára, majd onnan Algyőre helyezték. Csépára is elkísérte a családja, ezt onnan tudjuk, hogy öccsének,Mártonnak már ott is születtek gyermekei. A család végül Algyőn maradt akkor is, amikor Győrfi Ferencet 1778-ban Szentlőrinckátára helyezték. A szülők: Győrfi Ferenc és Horvát Judit Algyőn lettek eltemetve. Györfi Márton is itt maradt, János és Borbála itt alapítottak családot. Az összeírás idején Györfi János (1750-1790) volt a családfő, Márton és idősebb Ferenc már elhunytak, és 1790-ben ő is követi őket. Csak két lánya született. Szerencsére volt még egy János a családban, aki 1791-ben megnősült és fenntartotta a család nevét. 6 telekrészen gazdálkodnak Kert, gyümölcsös kert, káposzta és szőlő, Szénaságban kaszáló, Szaporhegyen szántó szállásépülettel.