Régi algyői családok 10.32-36. ház
Hogy jutottak el a hírek az egyes emberekhez arról, hogy merre érdemes indulni a jobb megélhetés reményében?
Szegvár - Mindszent - Algyő - Tápé viszonylatban a rokonság, a szomszédos földek elegendő találkozási pontot biztosítottak a hírek terjedéséhez.
A földesúri birtokrendszeren keresztül: Az Erdődy-család birtokai Vas, Pozsony, Nyitra, Szatmár, Hont és Heves vármegyékben valamint a Horvát Bánságban terültek el. A gazdatisztekkel folytatott gazdasági levelezésben közölt hírek alapján, ha egyik birtokon munkaerő felesleg volt, akkor adókedvezményekkel kecsegtető telepítési felszólítást adtak közre jobbágyaik számára, azok így egyik birtokrészről a másikra költözhettek az esetleges kötelezettségek megfizetése nélkül (mint ahogy például Szegvár esetében is történt).
A vármegyei hivatali rendszeren keresztül: A település bírójához érkeznek meg a hivatalos értesítések, ezt a bíró kidoboltatja a kisbírókkal. Algyőn 3 téli és 3 nyári kisbíró volt, szolgálatuk egy-egy félévig tartott. 1 pár csizma vagy annak az ára volt a fizetségük. (Tudtátok, hogy a riasztószirénákat, hangosbemondókat az 1950-es években oda telepítették, ahol valaha a kisbíró kidobolta a híreket?)
Kereskedőkön keresztül: Szeged a só miatt fontos kereskedelmi központnak számított, de jelentős volt az úgy nevezett "mészárosposta" is, hiszen a középkor végétől fogva az Alföldről nagy marhacsordákat tereltek a tőzsérek Buda és Bécs, Velence, Krakkó piacai felé. Kicsi pénzért leveleket is vittek és nyilván szóbeli üzeneteket is. De pletykákat mindenképpen!
Egyházi embereken (papok, szerzetesek, kántorok, tanítók) keresztül: Ők levelezésükben beszámolnak egymásnak az országos és a helyi hírekről. Hiteles információkkal szolgálhatnak szolgálati helyükről.
32. ház Gyöpes Ferenc alias Sós. Apjával és nagyszüleivel együtt költöztek Algyőre. Felesége, a már Algyőn született Zombori alias Szabó Ágnes. (a 9-esben lakó Miklós húga). 12 gyermekükből csak háromnak ismerjük a házassági adatait. Kertjében dohányt, 4 telkén búzát, árpát, szőlőt, káposztát termel.
33. ház Lakatos alias Törköly Pál (1746 Szegvár-1812 Algyő). Lakatos Jakab és Törköly (Törkő) Katalin fia = innen jön az alias Törköly (az anyai név gyakran lesz megkülönböztető név, sőt a Tariak esetében az válik hivatalos vezetéknévvé). A család Mindszentről Szegvárra, majd onnan Algyőre telepedett. 1769-ben nősül, felesége Domonkos alias Borda Erzsébet. 11 gyermekük születik. Attól tartok, egyik sem érte meg a felnőttkort. L
34. ház Laczik István (1732-1794). Mindszenten nősül 1757-ben, felesége Molnár Anna (1731-1809) 9 gyermekükből 4 alapít családot. 4 telekrészen dohányt, káposztát, szőlőt termel, emellett van két kaszálója is.
35. ház Boros János - Boros István (lakik: Algyő 111) fia, és Boros Márton (lakik: Algyő 45) testvére. Már Algyőn született, felesége Szabó alias Doktor Katalin, 8 gyermekükből egy házasodott. Kertjén kívül mindössze egy káposztaföldjük van.
36. ház ifj. Kovács István (kb 1744-1821) Két felesége Lakatos Judit (házasságkötésük: 1767) és Boros Erzsébet (házasságkötésük: 1774). Erzsébet a szomszéd Boros János testvére. Két feleségétől 27 év alatt 17 gyermeke születik, 5-6 éri meg a felnőttkort. Káposztát szőlőt termel, szokonyi földjén búzát és zabot - itt szállásépülete is van. Nem bizonyított, hogy rokona az Algyő 31-ben lakó idősebb Kovács Istvánnak, bár földjeik elhelyezkedése ezt valószínűsíti (szőlőskertjeik egymás mellett, mindkettőnél szokonyi földek szállásépülettel).