7, Az uradalom hatása Algyőre - Építkezések - Kastély

2021.12.10
Reizner Károly, Szeged történetírója a Pallavicinekkel kapcsolatban megjegyzi, hogy Leopoldina grófnő nagy építkezésekbe kezd, de a kastélyt vagy udvarházat nem említi. A kastély létezését csak mellékes információként közlik, mint például Bálint Sándor A szögedi nemzetben: "A falu, illetőleg uradalom később (1804) a Pallavicini család kezébe került, amely itt kastélyt is építtetett. Ezt azonban később lebontották."

A kastély lebontását, az építőanyag Sövényházára (Ópusztaszerre) szállítását egy 1968-as Délmagyarország-cikk is megemlíti: ekkortájt még Irma majorban fellelhető volt valami maradvány az egykori kastélyból.

Mivel nem nem találtam sem szöveges leírást, sem képi ábrázolást a kastélyról, ezért a régi a térképekhez fordultam. A részletes katonai vagy földmérő térképeken meg lehet találni a kastély helyét. Az alábbi képen egy 1882-es és egy modern térkép van összemontírozva, így a negyvenhetes út ad egy támpontot a terület mai beazonosításához.
A kastély vagy udvarház a vasúti hídtól nem messze, közel a Tiszához, a régi komphoz vezető út mellett helyezkedett el.

Most már tudjuk, hogy hol állt a kastély, de jó lenne tudni, hogy hogyan is nézhetett ki... Teszek erre is egy gyenge kísérletet:
Az első képen az algyői kastély alaprajza látható kinagyítva. Ez alapján nem lehet eldönteni, hogy hány emeletes volt az épület, de egy emelete biztosan volt, mert az 1879-es árvízi leírásokból kiderül, hogy az ide menekülő lakosokat az emeleten helyezték el és a víz is az emeletig ért fel.
Keresgéltem kicsit a Pallavicini kastélyok között, hogy találok-e valami hasonló alaprajzút. A második képen a felülnézetből fotózott pusztaradványi Pallavicini kastély látható. Alaprajza szinte megegyezik az algyőivel: lehet, hogy az épület is hasonló volt?

A kastélyhoz tartozott egy kert is:  erről tudjuk, hogy egy 165 holdas angolkert volt, a régi komptól a mai Szőlő utca és Komp utca közötti részig tartott.

Az algyői Pallavicini kastélykertről a Szegedi Híradó 58. számához tartozó mellékletben jelent megy egy rövid hír 1871. május 18-án.

"Pallavicini őrgróf a napokban egy ismerőssel beszélgetvén, csodálkozva említette föl, hogy algyői kastély-kertjét, mely nyári napokban kellemes szórakozást nyújt, a szegediek nem látogatják. Igaza lehet a nemes grófnak, de Szeged város közönségének e tekintetbeni magaviseletén csodálkozni legkevésbé sem lehet, mert a nemes grófnak azon eléggé nem méltányolható ajánlata, hogy algyői kastély-kertjét a közönség mulatságára átengedi - köztudomásra még eddig nem jutott. Egyébiránt örömmel üdvözöljük a gróf szíves elhatározását s reméljük, hogy közönségünk, mely a vasúti közlekedés folytán a 165 holdnyi gyönyörű angol-kertnek épen szomszédságába jutott - fel fogja használni az alkalmat, hogy magának a nemes gróf szívességéből kellemes időtöltést s kedély nemesítő szórakozást szerezzen.

Leopoldina grófnő kedvelte Algyőt, nyaranta huzamosabb ideig tartózkodott itt. Udvarháza nyitva állt a megye és a város előkelőségei számára.
Gróf Széchenyi István is meglátogatta őt Algyőn: 1833. szeptember harmadikán érkezik Szegedre a Duna nevű gőzössel. A város nagy izgalommal fogadja, hiszen ez az első gőzös a Tiszán. Szeptember negyedikén 9 órakor indul a hajó Szegedről és déltájban érkezik Algyőre 246 szegedi polgárral és kaszinótaggal a fedélzetén. Algyőn Zichy Leopoldina és menye Josephine (Maria Josephine Johanna zu Hardegg) grófnő fogadta és látta vendégül őket. (DM 1991.05.22. 5.o.). (Új Magyarság 1943)

"Az öreg Pallavicini (Zichy Leopoldina) és Josephine a parton várt minket - írja Széchenyi."
Széchenyi naplóiban egyébként többször is előfordul az öreg Pallavicini tanti. Innen tudjuk, hogy Leopoldinának volt páholya a bécsi operában, gyakran jártak hozzá ebédre a főurak, társasági nyelvként a franciát használta, és nem beszélte, de felismerte az angol nyelvet ;) .

Anyakönyvi adatok az udvartartáshoz:

A grófnő algyői nyaralására feltehetőleg komplett udvartartással érkezett. De ha nem, akkor szakácsot és személyi titkárt biztosan hozott magával. Az anyakönyvekből tudjuk, hogy személyi titkárát, Simeon Neilt, itt házasította ki Algyőn 1808 júliusában. Továbbá egy francia és egy német szakács neve is fennmaradt: Joseph Baurié-é, Dominicus Baumgartneré.

Az udvarházat körülölelő angolkertet uradalmi kertészek gondozták: Balog János, Szabó József (Enyingről), Lányik Jakab (Pozsonyból). (Utóbb Lányira magyarosított)

Két, a család szolgálatában állt nevelő nevét is innen  ismerjük: Tarcsay Ferencet az 1830-as évekből és tisztelendő Lengyel Pált az 1860-as évekből.

Szintén anyakönyvi adat: Edvárd gróf két gyermeke, Irén és Alfréd a birtokon született, Algyőn keresztelték és anyakönyvezték őket.

A képen látható Pallavicini Iréne Nikolaus Arco bajor királyi kamarás felesége lett, a müncheni bajor királyi udvarban maradt fenn róla ez az arckép.

© 2021 Dományházi Edit Minden jog fenntartva.
Az oldalt a Webnode működteti Sütik
Készítsd el weboldaladat ingyen! Ez a weboldal a Webnode segítségével készült. Készítsd el a sajátodat ingyenesen még ma! Kezdd el